Genel,  Köpek Blogu

Köpekle Uçak Yolculuğu Yapmak

Uçakla sürekli seyahat etmek zorunda kalan ve evcil hayvanı olan biriyseniz üstelik evcil hayvanınızı bırakacak kimsenizde yok ise uçak seyahatinizde düşünmek zorunda olduğunuz bir diğer nokta da sahip olduğunuz hayvanınızın yolculuğu olacaktır. Evcil hayvanlarıyla yolculuk yapmak zorunda olanların hem sahip oldukları dostlarının sağlığını hem de uçuş sırasındaki güvenliklerinden sorumlu olacakları için dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunmakta.

Öncelikle yapmanız gereken seyahat edeceğiniz hava yolu firmasıyla görüşüp evcil hayvan taşıma koşullarını öğrenmeniz ve internet sayfalarında yazan şartları firma ile teyitleşmenizde fayda var. Evcil hayvanınız 8 kilo ve altıysa uçakta sizinle birlikte sizin ayarlayacağınız bir kafes içerisinde seyahat edebiliyor. Ancak 8 kilogramın üstü bir evcil hayvanınız var ise kargo bölümünde seyahat etmek zorunda.

Evcil hayvanınızın kargo bölümünde uçması sizi korkutmasın çünkü kargo bölümünün sıcaklığı ve basınç seviyesi uçağın içi ile aynı ve evcil hayvanınızı rahatsız edecek bir ortam değil bu konuda rahat olabilirsiniz. Bazı hava yolu firmaları evcil hayvanınızın veteriner eşliğinde uyutulmasını talep edebiliyor, yine bu durumu bilet aldığınız hava yolu şirketiyle görüşmelisiniz.

Evcil hayvanınızın kimlik ve sağlık belgelerinin tam, yurt dışına çıkıyorsanız eğer pasaportunun ve aşı karnesinin yanınızda olması ve bu belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Pitbull ve doberman cinsi köpeklerin uçakla seyahat etmesi yasak, hatta dövüş hayvanları ve kangal cinsi köpeklerin uçağa alınması yasaktır.

Evcil hayvanınızla yolculuk edecekseniz en az 6 saat önce rezervasyon yaptırmanız gerekmekte ve firmaya yanınızda evcil hayvan olacağını önceden haber vermeniz şartı bulunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını hava yolu firması karşılamıyor ancak uzun süreli rötarlarda havayolu firması hayvanınızın beslenmesinden sorumlu olabiliyor. Evcil hayvanınızın 8 kiloyu aşması dahilinde hayvanınızın boyutu ve kutu ölçüsü politikaları havayolu firmalarının özel prosedürlerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Taşıma ücreti de bu politikalara göre farklılık gösterebiliyor. Evcil hayvanınızın nefes alma problemi var ise ve küçük terrier cinsi ve benzeri köpek ise kesinlikle kabinde seyahat ettirmeniz gerekmektedir çünkü bu tür hayvanlar için kargo bölümü uygun değildir. Aksi takdirde evcil hayvanınızda sağlık problemleri meydana gelebilir. İşitme ve görme engelli yolcularımızın sahip olduğu rehber köpekleri kilosu ve boyutu ne olursa olsun ağızlık takılarak sahibiyle birlikte uçakta seyahat edilmesine izin verilmektedir.

Avrupa Birliği’nde evcil hayvan taşıma için belirli kurallar geçerlidir. Seyahatinizden önce, evcil hayvanınızın tüm zorunlu belgeleri olduğundan ve gereksinimleri karşıladığına emin olunuz:

– Mikroçip: Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve evcil hayvanla ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşılmaktadır.

– Aşı: seyahat edecek hayvanlar kuduz aşısı olmaları gerekmketedir ( Finlandiya için – tenya aşısı da şart).

– Pasaport: Avrupa Birliği sınırlarında kedinizle, köpeğinizle ya da diğer evcil hayvanlarıınızla, Avrupa evcil hayvan pasaportunun olması koşuluyla, özgürce seyahat edebilirsiniz. Bu pasaport, lisanslı bir veterinerden alındığı müddetçe geçerlidir ve kuduz aşısı gibi aşılarla ilgili detayları içermelidir. Evcil hayvanınız 3 Haziran 2011 tarihinden önce yapılmış ve pasaportundaki kodu taşıyan elektronik bir mikroçip ya da dövmeye sahip olmak zorunda.
Not!

Her ülkenin evcik hayvan taşımak için ayrı kuralları bulunmaktadır, bu nedenle seyahatinizi gerçekleştirmeden önce, ilgili ülkenin genel koşullarını kontrol ediniz. Bu bilgiler, genellikle ilgili makamların web sitesinde yer almaktadır.

Rehber köpekler

Düşük ve düzenli tarifeli havayolu şirketleri, uçakta rehber köpek taşımasına izin verir. Bazı havayolları için istisnalar olabilir. Belirli bir havayolunun rehber köpek taşıma kuralları ile ilişkin müşteri hizmetlerimize ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Uçakta rehber köpek taşıma ek ücrete tabir değildir, fakat bu isteğinizi en kısa sürede havayolu şirketine bildirmeniz gerekmketedir. Köpek tüm gerekli belgelere sahip olmalıdır.

-ALINTIDIR-

Köpek Eğitmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir